Boty na věčnost

Kožené sandályFaraon ( Starý Egypt, 3 300-30 př. n. l. )

Jako "dobrý Bůh" jsi chválen svými poddanými,
uctíván kněžími, budíš strach v nepřátelích.
Jsi faraon, ten, jehož jméno vyslovujeme s bázní, 
i ten, jehož uctivě nazýváme Bohem, Panovníkem, nebo Králem. 
Jsi posvátná bytost a máš tedy v rukou veškerou moc.
Otcovsky dohlížíš na své poddané, na jejich blahobyt i bezpečí.
Udáváš směr, jakým se ubírá tvůj lid...

Původ prvních sandálů se datuje až k 4. tisíciletí před naším letopočtem. V té době byl FARAON vládce s neomezenou mocí nad Egyptem a byl považován za boha. Po smrti faraona bylo jeho tělo mumifikováno a uloženo do sarkofágu. Do hrobky zemřelého faraona byl převezen také jeho nejcennější majetek. Nedílnou součástí cenností, s nimiž byl faraon pohřbíván, byly i sandály.

Sandály faraona se ve starém Egyptě byly pokládány na víko rakve zesnulých faraonů a umístěny nad nohy mumie tak, aby byly k dispozici pro okamžité použití v posmrtném životě. Když byla objevena hrobka krále Tutanchamona, jeden z prvních předmětů, které vytáhli z hrobu, byla krabička obsahující sandály, určené k použití v posmrtném životě. Stejně jako mnoho položek v hrobce, i sandály byly vyrobeny z drahého cedrového dřeva. Jejich pásky tvořila kůže. Dřevěné podrážky by byly na nošení velmi nepříjemné, konečně i chatrné konstrukce těchto sandálů potvrzují, že nejspíš nebyly určeny k nošení v pozemském životě.

V souvislosti s jejich původním posláním, působí přímo magicky dnešní výstižné rčení, že "Tyhle sandály jsou na věčnost".

Sandály, které nosili lidé ze všech vrstev společnosti starého Egypta, byly většinou tkány z papyru, kterého bylo dostatek a který byl zároveň levný, nebo byly vyráběny z kůže a prošívány papyrovým provázkem. Ve většině případů byly tvořeny podrážkou ve tvaru chodidla a řemínkem, který začíná mezi palcem a ukazováčkem, vede po nártu a poté se rozděluje na úpatí kotníku. Tyto dva rozdělené konce řemínku se spojují na obou stranách podrážky s dalším bezpečnostním řemínkem, který je obtočen okolo paty. Toto uspořádání řemínků na sandálech představuje Nilský kříž, Ankh, starodávný egyptský symbol věčného života.

  

Smyčku v horní části ankhu tvoří řemínek, který obtáčí kotník. Postranní řemínky znázorňují kříž na symbolu, zatímco horní řemínky směřují dolů po nártu a končí spojené mezi palcem a prostředníčkem nohy. Jedná se o další dva důležité egyptské symboly: džed, sloup stability, pevného spojení mezi nebem a zemí a hůl, která egyptským bohům dávala schopnost kráčet v temnotách hmoty a vyhýbat se všem jejím nebezpečím.

Otroci a chudí lidé ve starém Egyptě chodili většinou bosí, pouze při zvláštních příležitostech nosili sandály. Ochrana nohou byla jedna z prvních věcí, které naši předkové vyráběli. Své nohy tak chránily před rozeklanými skalami, horkými písky a členitým terénem, na němž se pohybovali.Ve své první podobě byly sandály jen jednoduchý kus splétané trávy nebo surové kůže, která byly připevněna k nohám. Mezi pozůstatky z dob raných Egypťanů nalezneme ale některé sandály, které byly krásně a umělecky zpracovány a uvazovaly se k noze splétanými nebo tkanými řemeny mezi prvními dvěma prsty. Záznamy ukazují, že výroba sandálů se stala velmi brzy uznávaným uměním v historii země. Tento luxus byl ale určen pouze pro bohaté.

Dodnes jsou sandály nejvíce nošený druh obuvi v mnoha teplých zemích světa. Jejich forma a výzdoba odráží prostředí, ve kterém jsou nošeny, spolu s uměleckým vkusem lidí. V některých zemích jsou sandály nadále stejně jednoduchou obuví, jakou jejich předkové nosili již od úsvitu dějin, zatímco v jiných zemích druhem popruhů a krásnou dekorativní prací odrážejí umění, pokrok a prosperitu jejich majitelů.


Na obrázku vlevo jsou egyptské sandále faraona

Kožené sandály jsou do dnes v nejjižnějších zemích světa jediným druhem obuvi, nošeným většinu dní v roce a to především pro jejich vynikající vlastnosti:
Kůže je jedinečný přírodní materiál , který žádnými umělými procesy ani materiály nelze nahradit. Kůže je neuvěřitelně pevná a při tom pružná, ohebná a přizpůsobivá. Čím déle výrobek z kůže nosíte, tím víc měkne a stává se pružnější a ohebnější. Kůže je porézní ( prodyšná ) a proto udržuje vaše nohy suché. V doteku s vaší pokožkou je především v horkých dnech příjemně chladivá.

Takhle vypadají oblíbené sandály po patnácti letech nošení:
Rostoucí pohodlí a dlouhověkost

Pro naše sandály platí, že
až když je vyzkoušíte zjistíte, že se bez nich neobejdete!