Kůže a péče o ní

Vlastnosti kůže:

Kůže je jedinečný přírodní materiál se spoustou vynikajících vlastností, které žádnými umělými procesy ani materiály nelze nahradit. Kůže je neuvěřitelně pevná a při tom pružná, ohebná a přizpůsobivá. Čím déle výrobek z kůže nosíte, tím víc měkne a stává se pružnější a ohebnější. Obuv z kůže vždy povolí ve velikosti, proto by nová měla být rozhodně trochu pevnější přes nárt i přes prsty, aby vám v ní noha časem neklouzala. Kůže je porézní (prodyšná) a proto udržuje vaše nohy suché. V doteku s vaší pokožkou je příjemně chladivá. Stačí při tom jen několik vteřin a absorbuje teplotu vašeho těla a udrží jej v teple tak, jak to umělé materiály nikdy nedokáží. Kůže tmavne na slunci, takže počítejte s tím, že sandály ze světlých přírodních odstínů časem změní barvu. Kůže namočením tvrdne a na jejím povrchu se mohou tvořit po zaschnutí skvrny. Proto je důležité vědět, že použitím kvalitních ošetřujících krémů po jejím vyčištění opět zvláční, změkne a získá tmavší odstín.

Druhy kůže: 

Podle původu:
telecí, vepřová, hovězí, koňská, kozí, skopová, bůvolí, velbloudí


Podle způsobu povrchové úpravy:

Hladká kůže - prodyšná, pružná kůže, může být matná i lesklá.
Voskovaná kůže - prodyšná, odolná vůči vodě, hrubá na dotek. 
Leštěná kůže - jakostní hladká kůže, která byla vysoce vyleštěna a vypadá lehce vystínovaně. 
Lakovaná kůže - klasická kůže upravená technologií lakování vinylem, prodyšná, velmi hladká, tmavá, vysoký lesk, náchylná na mechanické i chemické poškození a vlivy mrazu a vody.  
Broušená kůže - kůže se speciálně upraveným povrchem, prodyšná, na dotek hrubá, drsná, často barvená do jiných odstínů, než je přirozená barva kůže.  
Semiš - prodyšná, hebký sametový povrch s delším vlasem, který při kontaktu zanechává viditelné stopy po zaschnutí tvrdne, pokud přijde do styku s vodou.


Grafické symboly: 

kuze.png  kůže
synt_mat.png syntetický materiál
kuze_synt.png kůže se syntetickým nástřikem
textil.png textil
zatepleni.png zateplení