Rady a pokyny k údržbě kožených a kožešinových výrobků

Rady a pokyny k údržbě velurových výrobků

 • Již před prvním nošení použijte impregnaci. Impregnace doporučujeme např. Waterstop, Nanopro nebo Velur nubuk
 • Vyvarujte se úplného promoknutí
 • Mokrý oděv sušte při pokojové teplotě, nikdy u tepelného zdroje nebo na slunci
 • Nikdy na znečištěná místa nepoužívejte tvrdá rozpouštědla (benzín, aceton, odlakovač, apod.)
 • Stopy po dešťových kapkách a slepené velurové vlásky kartáčujte všemi směry (po vlasu i proti) krepovým kartáčem
 • Prach z výrobku se odstraní vykartáčováním krepovým kartáčem a silné zašpinění lze vygumovat gumou na kůži
 • Oděv neuchovávejte v neprodyšném obalu
 • Chraňte před přímým dlouhodobým vystavením slunečnímu světla, při běžném nošení sluneční světlo nevadí
 • Useň se může při delším působením tlaku vašeho těla vytáhnout

Ošetřování výrobků se zvláštním zašpiněním

Mastnota, olej - prášek z křídy nebo magnesia nanést v silné vrstvě na skvrnu a nechat 24 hodin působit, pak opatrně setřepat, vyfoukat a vykartáčovat. Skvrny od propisky na veluru přelepit zvláštní lepicí páskou, obtisknout, odlepit a zbytky vygumovat gumou na kůži. Skvrny od cukru vytřít hadříkem namočeným ve vlažné vodě a vytřít do sucha.

Čištění kožených a kožešinových výrobků

Lokální znečištění můžete provádět na kožených a kožešinových oděvech, jakož i na kožené a kožešinové galanterii dle návodu viz. výše. U většiny výrobků z kožešin a kůže je nutné tzv. chemické čištění! To zle provádět pouze a výhradně v chemických specializovaných čistírnách jako je např. LEDEX-TEX - čistírna oděvů, Karlínské náměstí 234/5, 18600 Praha 8 Karlín. Kontakt: tel: (+420) 222 310 765 , pracovní doba: 8:00-18:00hod., nebo www.leder-tex.cz . Tato čistírna je naprosto spolehlivá. Pokud se ozvete na jejich kontakt, dokáží Vám spolehlivě pomoci s Vaším problémem. Čištění svěřte odborníkům ve specializovaných čistírnách.

Návod na užívaní výrobků prodávaných na www.faraon-sandals.cz:

Kožené a kožešinové výrobky

Návod na užívání:
Vážený zákazníku, aby Vám výrobek z kožešiny a kůže sloužil co nejdéle, je nutné dodržet několik zásad správného užívání a ošetřování výrobku.

Co je to kůže a kožešina?

Kůže - 100% přírodní materiál s množstvím typických nepravidelností, jako jsou jizvy, odchylky v tloušťce nebo pigmentové skvrny. Tyto skutečnosti podtrhují pravost kůže a nejsou důvodem k reklamaci.

Kožešina - 100% přírodní materiál. Kožešin je mnoho druhů. Některé dlouhovlasé kožešinové materiály (liška,králík atd.) jsou dle odborných norem náchylné na pouštění chlupů a to zvláště na začátku nošení. Toto není důvodem k reklamaci.

Způsob nošení - (dle § 9 zákona č.64/2000 Sb. o ochraně spotřebitele)

 1. Kožená vycházková konfekce - jelikož se jedná o luxusní oděv zhotovený ze 100% přírodní usně, doporučujeme tento oděv nosit pokud možno v suchém prostředí, ne za hustého deště, při hustém sněžení, v husté mlze, v prašném prostředí. Nevystavujte oděv extrémním klimatickým podmínkám. Oděv a obuv skladujte v suchém prostředí, ne v plastovém obalu. Tím předejdete následným problémům se znehodnocením kůže. 
 2. Základní pravidla při údržbě kožené konfekce
  • před prvním užitím výrobku vždy ošetřete kůži přípravkem určeným konkrétně k dané kůži(př.impregnace-WATERSTOP, vyživovací krém-NILFET, výrobky firmy Collonil) - můžete se řídit dle instrukcí našeho prodavače
  • údržbu těmito přípravky provádějte pravidelně 2-3 krát ročně
  • nepoužívejte na údržbu chemické agresivní látky jako je benzín, ředidlo apod.
  • při nadměrném zašpinění nebo polití kůže mastnou nebo jinou látkou, která zanechá na kůži skvrny, vždy svěřte údržbu do rukou odborníků
  • pokud Vám kůže z nějakého důvodu zvlhne nebo zmokne, nikdy ji nesušte u tepelného zdroje, ale vždy jen při pokojové teplotě, po vysušení ji opět ošetřete přípravkem na kůži 

Ošetřování kůží

NUBUK A VELUR
- nedoporučujeme nosit v deštivém počasí – vznik skvrn - pokud se dešti nevyhnete, vzniklé skvrny od deště ihned na povrchu jemně rozkartáčujte krepovým kartáčem. Toto není důvodem k reklamaci. Velur není určený do deště, ale do mrazu! Nutno impregnovat!. Je náročnější na údržbu. Při výrobě dochází k broušení kůže, při které vzniká jemný prach. Ten lze odstranit hubicí vysavače nebo otřením jelenicí. Zpočátku nošení dochází k jemnému pouštění tohoto prachu, proto noste ošacení ve stejné barvě. Při nadměrném barvení použijte přípravek Colorstop. Nubuk po čase získává patinu, tj. lesklá místa v okolí límce, kapes a rukávů, postupně po celém povrchu. Toto není důvodem k reklamaci. Je možné tomu předcházet používáním kartáčku s jemným chlupem nebo používáním gumy na kůži. Chemické čištění svěřte do rukou odborníků.

PŘÍRODNÍ KOŽEŠINY

 1. Kožešinová konfekce - k čištění nepoužívejte žádná čistidla, využijte služeb odborných čistíren např. z internetu nebo telef. seznamu. Nenechávejte dlouhodobě promáčet. Promáčenou kožešinu nechejte šetrně vyschnout za pokojové teploty a poté jemně vyčešte opatrně kartáčem a vyklepejte lískovým proutkem. Uložte na suchém, ale ne přesušeném prostředí (možno zajistit použitím mýdla do skříně). Jak bylo již výše uvedeno-pozor některé dlouhovlasé kožešinové materiály (liška, králík atd.) jsou náchylné na pouštění chlupů a to zvláště na začátku nošení (není důvodem k reklamaci). Doporučujeme po tuto krátkou dobu výrobek před použitím jemně vyklepávat a po několika použitích výrobku pouštění přestane. V žádném případě chlupy nevytrhávejte a nesahejte na kožešinu holou rukou - dochází k maštění chlupů. K odmaštění je možno použít suché dubové nebo bukové piliny.
 2. Pletené výrobky z vlny a srsti – upřednostňuje se ruční praní při 30 st.C . Morké pletené výrobky položte na podložku a nechte vyschnout. Některé dlouhovlasé vlněné materiály (koza, angora, ovčí vlna.) jsou náchylné na pouštění chlupů a to zvláště na začátku nošení (není důvodem k reklamaci). Doporučujeme po tuto krátkou dobu výrobek před použitím jemně vyklepávat a po několika použitích výrobku pouštění přestane.

Kožená a kožešinová galanterie

Návod na užívání:

Vážený zákazníku, aby Vám výrobek kožená a kožešinová galanterie sloužil co nejdéle, je nutné dodržet několik zásad správného užívání a ošetřování výrobku. Kabelky, tašky, kufry, batohy, peněženky, klíčenky, čepice, rukaviceopasky atd. jsou vyráběny z různých materiálů a každý z nich má své specifické vlastnosti i způsoby údržby.

Kabelky, tašky a batohy - při výběru rozlišujte dle účelu jejich použití - povahy výrobku (každodenní, pracovní, nákupní, sportovní, společenské, večerní). Případné dotazy ohledně povahy výrobku Vám ochotně zodpoví obsluhující personál. Výrobek užívejte tak, aby nedocházelo k jeho rychlému opotřebení, znečištění nebo mechanickému poškození. Neodkládejte jej ve vlhkém či horkém prostředí (nad 40 st.C.), na hrubý nebo špinavý povrch. Po použití vyprázdněte obsah tak, aby se zachoval jeho tvar.Vyhýbejte se promáčení výrobku. Je nutno jej chránit před poškrábáním ostrými předměty. Do výrobku nevkládejte žádné ostré předměty, které nejsou chráněny ochranným krytem. Karabinky u řemínků přes rameno nasazujte pouze ostrým spojem vně kabelky. Kabelky či tašky opatřené krátkým držátkem jsou určeny výhradně pro nošení v ruce. Přiložený dlouhý řemínek je pouze pomocný. Výrobek musí být užíván pouze tím způsobem a k takovému účelu, pro který byl vyroben. V žádném případě nesmí být přetěžován.
Nepřetěžujte povolenou nosnost:
etue - 0,5 kg, kabelka dámská - 1,0 kg, kabela A4 - 1,5 kg, aktovka - 2,0 kg,
batoh - 3,0 kg, dipl. kufřík - 3,0 kg, cestovní kufr - 25 kg
Kožené rukavice - při výběru rozlišujte dle účelu jejich použití - povahy výrobku ( pracovní, sportovní, společenské, vycházkové, večerní, speciální). Případné dotazy ohledně povahy výrobku Vám ochotně zodpoví obsluhující personál. V našich prodejnách nabízíme rukavice vycházkové a večerní.Při nadměrném pocení rukou doporučujeme vybírat materiály, které nejsou na toto choulostivé. Při výběru správné velikosti je třeba použít speciální měřítko, které správně určí velikost Vaší ruky, a prodávající dle něho vybere správnou velikost rukavice. Toto je nutné proto, aby nebyly rukavice nadměrně přepínány a nedošlo k jejich porušení. Rukavici je nutno na ruku správně nasazovat - dle instrukcí prodávajícího. Při nošení rukavic se vyvarujte nošení prstýnků a dlouhých nehtů, které mohou rukavice poškodit (protrhnout).
Kožené opasky - je svým charakterem módní doplněk a je třeba jej i takto užívat. Při zapínání je nepřípustné přelamování opasku přes sponu, vystavovat ho nadměrnému oděru. Opasek musí být na oděvu upnut volně.
Peněženky - výrobek užívejte tak, aby nedocházelo k jeho rychlému opotřebení, znečištění nebo mechanickému poškození (neodkládejte ve vlhkém či horkém prostředí nad 40 st. C., na hrubý nebo špinavý povrch). Po použití vyprázdněte obsah tak, aby se zachoval tvar výrobku. Peněženky je také nevhodné nosit v zadních kapsách kalhot, dochází ke změně tvaru peněženky , narušení švů a barevného povrchu. Vyhýbejte se promáčení výrobku. Je nutno jej chránit před poškrábáním ostrými předměty.

Návod na ošetřování:

Výrobky z přírodní usně - tyto výrobky se nesmí promáčet. Je třeba 1-2 krát ročně ošetřit výrobek vhodným přípravkem - dle instrukce prodávajícího (např.impregnace-WATERSTOP,vyživovací krém-NILFET, výrobky rakouské firmy Collonil). Nuance v barvě, nerovnosti povrchu, přirozené změny na kůži jako vpichy hmyzu, trhliny od trnů, jizvy, škrábance a barevná stínování nejsou nedostatkem materiálu! Podtrhují pravost oblíbeného, přírodního produktu (přírodní usně, lýkového a proutěného materiálu) a jsou vyhledávaným módním prvkem. Na barevnou úpravu usní se používá ekologických, vodou ředitelných barev, které nejsou vždy stálobarevné, zvláště při styku s vodou.

Odstranění mokrých skvrn - navlhčit parou nebo ostřikovačem květin. Nevytírat! Otřít vlhkou jemnou houbou či utěrkou.V obou případech necháme pozvolna vyschnout při pokojové teplotě a ošetřit např.vyživovacím krémem nebo impregnací.

Skvrny od pera - odstraňujte vatovou tyčinkou namočenou ve směsi líh-voda v poměru 1:1

Mastné skvrny- (čerstvé) posypte magnéziem nebo křídovým prachem a nechejte 24 hodin účinkovat, prach jemně odstraňte. Získaná patina kůži neznehodnocuje, ale naopak jí přidává duši a charakter přírodního materiálu.

Doporučená čístírna a barvírna:
LEDEX-TEX čistírna oděvů
Karlínské náměstí 234/5
18600 Praha 8 Karlín.
Kontakt:
tel: (+420) 222 310 765
pracovní doba: 8.00-18.00hod.
www.leder-tex.cz

Výše uvedené informace a návod na údržbu jsou součástí výrobku při prodeji a každý zákazník byl s údržbou seznámen.