Faraon saldals - BOTY NA VĚČNOST
Úvod > Boty na věčnost

Boty na věčnostBOTY NA VĚČNOST

Faraon ( Starý Egypt, 3 300-30 př. n. l. )

Jako "dobrý Bůh" jsi chválen svými poddanými,
uctíván kněžími, budíš strach v nepřátelích.
Jsi faraon, ten, jehož jméno vyslovujeme s bázní,
i ten, jehož uctivě nazýváme Bohem, Panovníkem, nebo Králem.
Jsi posvátná bytost a máš tedy v rukou veškerou moc.
Otcovsky dohlížíš na své poddané, na jejich blahobyt i bezpečí.
Udáváš směr, jakým se ubírá tvůj lid .............

Původ prvních sandálů se datuje až k 4. tisíciletí před naším letopočtem.
V té době byl FARAON vládce s neomezenou mocí nad Egyptem a byl považován za boha. Po smrti faraona bylo jeho tělo mumifikováno a uloženo do sarkofágu. Do hrobky zemřelého faraona byl převezen také jeho nejcennější majetek. Nedílnou součástí cenností, s nimiž byl faraon pohřbíván, byly i sandály.

 

Sandály faraona se ve starém Egyptě byly pokládány na víko rakve zesnulých faraonů a umístěny nad nohy mumie tak, aby byly k dispozici pro okamžité použití v posmrtném životě. Když byla objevena hrobka krále Tutanchamona, jeden z prvních předmětů, které vytáhli z hrobu, byla krabička obsahující sandály, určené k použití v posmrtném životě. Stejně jako mnoho položek v hrobce, i sandály byly vyrobeny z drahého cedrového dřeva. Jejich pásky tvořila kůže. Dřevěné podrážky by byly na nošení velmi nepříjemné , konečně i chatrné konstrukce těchto sandálů potvrzují, že nejspíš nebyly určeny k nošení v pozemském životě.  

V souvislosti s jejich původním posláním, působí přímo magicky dnešní výstižné rčení, že "Tyhle sandále jsou na věčnost".Sandále, které nosili lidé ze všech vrstev společnosti starého Egypta, byly většinou tkány z papyru, kterého bylo dostatek a který byl zároveň levný, nebo byly vyráběny z kůže a prošívány papyrovým provázkem.Ve většině případů byly tvořeny podrážkou ve tvaru chodidla a řemínkem, který začíná mezi palcem a ukazováčkem, vede po nártu a poté se rozděluje na úpatí kotníku. Tyto dva rozdělené konce řemínku se spojují na obou stranách podrážky s dalším bezpečnostním řemínkem, který je obtočen okolo paty. Toto uspořádání řemínků na sandálech představuje Nilský kříž, Ankh, starodávný egyptský symbol věčného života.

 

 

       


Smyčku v horní části ankhu tvoří řemínek, který obtáčí kotník. Postraní řemínky znázorňují kříž na symbolu, zatímco horní řemínky směřují dolů po nártu a končí spojené mezi palcem a prostředníčkem nohy. Jedná se o další dva důležité egyptské symboly: džed, sloup stability, pevného spojení mezi nebem a zemí a hůl, která egyptským bohům dávala schopnost kráčet v temnotách hmoty a vyhýbat se všem jejím nebezpečím.

Otroci a chudí lidé ve starém Egyptě chodili většinou bosí, pouze při zvláštních příležitostech nosili sandály. Ochrana nohou byla jedna z prvních věcí, které naši předkové vyráběli. Své nohy tak chránily před rozeklanými skalami, horkými písky a členitým terénem, na němž se pohybovali.Ve své první podobě byly sandály jen jednoduchý kus splétané trávy nebo surové kůže, která byly připevněna k nohám. Mezi pozůstatky z dob raných Egypťanů nalezneme ale některé sandály, které byly krásně a umělecky zpracovány a uvazovaly se k noze splétanými nebo tkanými řemeny mezi prvními dvěma prsty.Záznamy ukazují, že výroba sandálů se stala velmi brzy uznávaným uměním v historii země. Tento luxus byl ale určen pouze pro bohaté.

 Do dnes jsou sandály nejvíce nošený druh obuvi v mnoha teplých zemích světa. Jejich forma a výzdoba odráží prostředí, ve kterém jsou nošeny, spolu s uměleckým vkusem lidí. V některých zemích jsou sandály nadále stejně jednoduchou obuví, jakou jejich předkové nosili již od úsvitu dějin, zatímco v jiných zemích druhem popruhů a krásnou dekorativní prací odrážejí umění, pokrok a prosperitu jejich majitelů.

 

 

RUČNĚ ŠITÉ KOŽENÉ SANDÁLY, PANTOFLE, ŽABKY, HIPPIES, GLADIÁTORKY, PÁNSKÁ A DÁMSKÁ OBUV NA DOMA, DÁMSKÉ SANDÁLE, PÁNSKÉ SANDÁLE, SANDÁLE Z HOVĚZÍ KŮŽE, SANDÁLE Z VELBLOUDÍ KŮŽE, KOŽENÉ SANDÁLE
Společnost FARAON sandals, s.r.o. zaměstnává výhradně zdravotně znevýhodněné občany. Jednatelka společnosti Gabriela Bělohlávková, jakožto i zakladatelka organizace (CHARITA A PRODEJ) navíc již několik let aktivně svou činností pomáhá nejen handicapovaným, ale i dětem z dětských domovů. Poděkování patří všem, kteří činnost organizace podporují, ať již zakoupením výrobků chráněných dílen a dětských domovů, nebo finančními a věcnými dary na adresy potřebných.

© 2011 - 2013 Faraon sandals | Chytré www stránky